DJIGEO2

Chiński producent dronów DJI – ogłosił wprowadzenie aktualizacji systemu Geofecing do wersji 2.0 oraz uruchomienie go w Europie. System GEO 2.0 to nic innego jak wirtualna blokada na loty w pobliżu miejsc, które mają być chronione przed dronami.
Technologia antydronowa – GEO 2.0

Co to jest Geofencing ?

System Geofecingu polega na stworzeniu wirtualnej klatki czy też strefy nad obiektami, nad które nie wleci żaden dron DJI. System został stworzony z myślą o lotniskach ( w pierwszej kolejności), elektrowniach, więzieniach, budynkach rządowych ale też w celu ochrony imprez masowych.
Działanie bardzo dobrze ilustruje poniższy obrazek:

Przykład blokady nad miastem DJI
Geofecing 2.0

Technologia antydronowa – GEO 2.0

Wcześniejsza wersja GEO ( Geospatial Environment Online), obsługiwała strefy tylko w dwóch wymiarach. Nowa wersja ma dodatkowo umożliwiać tworzenia blokady również z uwzględnieniem różnych wysokości oraz kształtów – nie tylko okręgów. Takie rozwiązanie pozwoli na lepszą kontrolę tego w jakich miejscach do jakiej wysokości można wznieść się dronem. Trójwymiarowy system blokady uwzględniać ma m.in. ścieżki podejścia do lotnisk. GEO 2.0 działa oczywiście na podstawie lokalizacji GPS.
Przy próbie wlecenia w strefę gdzie założona jest blokada GEO 2.0, nasz dron po prostu się zatrzyma i nie będzie dalej leciał.
DJI współpracuje z firmą Altitude Angel  przy tworzeniu GEO 2.0.

Możliwości GEO 2.0
Granice wysokości dla lotnisk w GEO 2.0

Geofecing 2.0 – data uruchomienia

Na terenie Europy system GEO 2.0 ma zostać wprowadzony do końca lutego 2019 roku do wszystkich 32 krajów. Wcześniejsza wersja była dostępna tylko w 13 z nich, a więc nowy system trafi do 19 kolejnych krajów (w tym do Polski).

Film prezentujący możliwości GEO 2.0

Film marketingowy DJI GEO 2.0

Źródło:
https://www.dji.com/newsroom/news/dji-improves-geofencing-to-enhance-protection-of-european-airports-and-facilities

Dodaj komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *