Drony pomogły zatrzymać pożar Notre Dame

Podczas pożaru katedry Notre Dame, paryscy strażacy i policjanci używali dronów DJI do śledzenia postępu żywiołu oraz dokładnego celowania wężami strażackimi. Do pomocy zostały wysłane drony DJI Mavic Pro oraz Matrice 210, które przekazywały obraz z powietrza bezpośrednio do służb. Dzięki temu widokowi strażacy mogli uzyskać niezbędne informacje w celu szybszego ugaszenia płomieni. 

Notre Dame de Paris została poważnie uszkodzona przez pożar, który spustoszył jej dach, iglicę, witraż i organy piszczałkowe. Policja twierdzi, że pożar był prawdopodobnie wypadkiem, potencjalnie spowodowanym trwającymi pracami remontowymi.

Podczas lotów wykorzystywano zwykłe kamery światła dziennego. Nie używano kamer termowizyjnych, które mogły dostarczyć jeszcze lepszych danych odnośnie temperatur. 

Drony zostały zapożyczone z francuskich ministerstw kultury i spraw wewnętrznych, ponieważ strażacy nadal nie mają własnych dronów.

Loty dronami w Paryżu są zakazane na całym jego obszarze i nie mowa tutaj o blokadzie DJI GEO tylko o lokalnych przepisach obowiązujących we Francji. (Mapa zakazów we Francji). W lokalizacji katedry obowiązuje limit wysokości – 150 metrów narzucony przez DJI. Aby odblokować loty w strefach geofencingu DJI GEO należy autoryzować lot lub zgłosić prośbę o odblokowanie strefy. Opcje te są dostępne dla każdego operatora. Instrukcję jak zdjąć blokadę DJI GEO 2.0 znajdują się tutaj.

Podczas gaszenia pożaru wykorzystano również roboty strażackie, które mogą być używane w trudnych warunkach. Dzięki temu zmniejsza się zagrożenie życia i zdrowia strażaków. Film poniżej:

W sieci pojawiło się również nagranie z drona wykonane już po pożarze pokazujące skalę zniszczeń:

Wideo z drona
Dodaj komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *