DRON NEWS

Dostawy za pomocą dronów w Australii

Dostawy paczek dronami już w Australii

Drony dostarczą żywność i napoje, a także leki bezpośrednio do domów klientów w stolicy Australii - mieście Canberra. Jest to jeden z pierwszych projektów dostaw dronem na świecie.

Za uruchomienie dostaw odpowiada firma Alphabet (spółka do której należy m.in. Google). Towary będą doręczane przez drony Wing, które zostały sprawdzone i dopuszczone do ruchu przez CASA.
System mocowania i zwalniania ładunku znajduje się na linie i jest spuszczany w dół podczas dostawy.

Podczas testów sprawdzono systemy bezpieczeństwa, systemy zarządzania ruchem, planów operacyjnych oraz zadbano o specjalnie szkolenia dla operatorów.

Przez ostatnie 18 miesięcy Project Wing, testował dostarczanie żywności, napojów, leków i lokalnie wytwarzanej kawy i czekolady wykonując ponad 3 tysiące udanych dostaw.
 

https://twitter.com/GrahameBowland/status/1110796891950702592


Rzecznik CASA Peter Gibson dla Guardian Australia powiedział, że projekt został odpowiednio zbadany oraz jest bezpieczny.

„Wszystkie kwestie bezpieczeństwa zostały zbadane, więc nie ma ryzyka dla ludzi na ziemi, nieruchomości lub samolotach na niebie”

 
Oczywiście loty muszą odbywać się według specjalnie stworzonych przepisów. Przede wszystkim dostawy mogą odbywać się wyłącznie w ciągu dnia od godziny 7 rano. Dronom nie wolno przecinać głównych dróg oraz muszą zachować odpowiednią odległość od ludzi znajdujących się na ziemi.
 

Podczas testów mieszkańcy pobliskich miejscowości skarżyli się na zbyt duży hałas wytwarzany przez drony, który był słyszalny nawet przez okna z podwójnymi szybami. Pojawiły się również głosy, że w okolicy jest mniej ptaków niż przedtem.

Przyszłość to dostawy dronami

Oczekuje się, że usługa dostarczania dronów rozpocznie się w najbliższych tygodniach w 100 kwalifikujących się domów na przedmieściach Crace, Palmerston i Franklin w Canberze , a następnie rozszerzy się na Harrison i Gungahlin.

Firma szacuje, że w skali roku dostawy dronów mogą przynieść dodatkowe przychody w wysokości 30 mln USD do 40 mln USD.

https://youtu.be/eKErmCN78S8?t=19

Dostawa dronem

Dostawy dronami w Europie - pierwsze już w tym roku

Wiosną tego roku ruszy identyczny projekt na terenie Europy. Pierwszym krajem będzie Finlandia, gdzie w pierwszej kolejności zgodnie z zapowiedziami firmy Winga rozpoczną się dostawy dronami.