DRON NEWS

Sylwestrowe pokazy dronów 2020 - jak wyszło

Kto, gdzie i z jakim efektem organizował pokaz dronów na sylwestra 2020?

W Łodzi, Sosnowcu oraz Cieszynie zamiast sztucznych ogni zaplanowano pokazy dronów. Największy pokaz odbył się w Łodzi gdzie na niebie zatańczyć miało 300 dronów. W rzeczywistości w formowaniu poszczególnych figur doliczyliśmy się około 120 maszyn. Łódzki pokaz odbył się bez większych problemów, choć nie wszystko poszło tak jak było to planowane a niedociągnięcia widoczne były gołym okiem. Niemal punktualnie o wyznaczonej godzinie nad dachem Manufaktury mogliśmy podziwiać chmurę dronów marki Parrot Bebop wyposażonych w specjalne oświetlenie. Widzowie w ciągu 10 minutowego pokazu mogli zobaczyć kilka figur takich jak: jednorożec, prezent, choinka, logo Łodzi oraz kilka napisów. Nie wszystkie były jednak łatwe do odszyfrowania co widać na poniższych zdjęciach:

Źródło: Youtube

Źródło: Youtube

Luki w napisach mogły być spowodowane awaryjnym lądowaniem części maszyn. Ankieta przeprowadzona przez Gazetę Wyborczą wskazuje, że pokaz nie przypadł do gustu zgromadzonym gościom. 80% ankietowanych uznała to za stratę czasu, tylko 10% ankietowanym spodobał się pokaz, pozostałe 10% wybrało inną rozrywkę tego dnia. W badaniu wzięło udział około 2200 osób. Pokaz w Łodzi realizowała francuska firma Dronisos. 

Źródło: Gazeta Wyborcza

W Sosnowcu w pokazie uczestniczyło około 20 dronów. Tutaj pokaz odbył się bez większych problemów. Widzowie mogli podziwiać bijące serce, imitację fajerwerków oraz tańczącą postać. Sam pokaz trwał około 8 minut i obok koncertu Stachursky'ego był reklamowany jak główna atrakcja wieczoru. 

Źródło: Facebook

Najgorzej wypadł pokaz organizowany przez firmę Droneland w Cieszynie, który został odwołany z przyczyn technicznych. Sam pokaz zaplanowany był na godzinę 17:00 i zgromadził kilka tysięcy osób. Początkowo przesunięto start na godzinę 19:00 w nadziei na rozwiązanie problemów co jednak nie nastąpiło i ostatecznie podano komunikat o odwołaniu pokazu. Pozostawiło to spory niesmak wśród osób, które czekały na pokaz. Firma Droneland pod wpływem fali krytyki opublikowała oświadczenie na swoim profilu Facebook:

Jak widać pokazy dronów mogą stanowić ciekawą alternatywę dla fajerwerków ale ryzyko związane z organizacją nie pozwala traktować tef formy atrakcji jako pewniaka. Technologia jest mocno zależna od kaprysów pogodowych oraz od buntu elektroniki co miało miejsce w Cieszynie. Z hucznie zapowiadanych pokazów może nic nie wyjść a pokazy, które dochodzą do skutku nie zawsze są pozytywnie odbierane przez publiczność. Możliwe, że przyjdzie nam jeszcze poczekać na prawdziwe widowisko z udziałem 1000 dronów jakie już dziś oferują takie firmy jak INTEL.