DRON NEWS

UPS rozpoczyna testy programu dostawy przesyłek za pomocą dronów

Dostawa paczek dronem przez UPS

Międzynarodowa firma logistyczna UPS uruchomiła właśnie 3 letnie testy programu polegającego na dostawie próbek medycznych za pomocą drona. Co prawda testy trwają tylko z jedną firmą - WakeMed lecz jest to zdecydowany krok na przód i z czasem z nowej technologii będzie mogło skorzystać więcej firm.

Dron doręczający paczki / fot. UPS.com

Próby nowej formy dostawy trwają dzięki współpracy z firmą Matternet. Jest to firma, która ma na swoim koncie wiele udanych prób z dostawą przy użyciu UAV. Największe osiągnięcie to ponad 1800 udanych prób doręczeń przesyłek dla czterech szpitali na terenie Szwajcarii. Te wyniki mogą być jednak za chwile nieaktualne dzięki współpracy z UPS.
Razem z Mercedesem firma Matternet pracuje jednocześnie nad elektrycznym pojazdem kurierskim z automatyczną przestrzenią bagażową, który na swoim dachu będzie miał również umieszczone drony do dostaw przesyłek.

https://youtu.be/wUAUFjNbsAE

Pierwsze filmy ze współpracy Mercedesa i Matternet

Dron do doręczania paczek

Za dostawę paczek dronem przez UPS odpowiedzialny będzie dron M2 firmy Matternet.  Jest to model autoryzowany przez szwajcarski urząd lotnictwa dla pełnych operacji logistycznych w miastach. Zaprojektowany został do przewozu ładunków o masie do 2 kilogramów lub 4 litrów na odległość nawet do 20 kilometrów. Najczęstszym ładunkiem były próbki krwi i inne próbówki wymagające szybkiego i bezpiecznego transportu. To właśnie branża medyczna będzie jako pierwsza beneficjentem dostaw przesyłek za pomocą bezzałogowców.

Dron do dostaw paczek Matternet 2 - najczęstszy towar
/ fot. UPS.com

Jak odbywa się dostawa paczek dronem?

Dron jest umieszczony na specjalnej stacji, która służy jednocześnie jako punkt doręczania i odbioru przesyłek.
Pracownik wkłada przesyłkę do stacji, która za pomocą specjalnego automatycznego ramienia umieszcza ładunek pod spodem drona.

Stacja Matternet do startu dronem
/ fot. UPS.com

Następnie dron wykonuje lot do wyznaczonego punktu. Czas dostawy skraca się z 30 minut do lekko ponad 3 co czyni transport dronem prawie 10-krotnie szybszym niż zwykłym samochodem. Cała operacja lotu jest kontrolowana przez wykwalifikowanego operatora UAV, który może w każym momencie przejąć kontrolę nad dronem.

Dostawa przyszłości według UPS.
/ UPS.com

Po przylocie w wyznaczone miejsce - dron ląduje w drugiej stacji i zwalnia przesyłkę. Po zeskanowaniu kodu QR - skrytka z paczką otwiera się i odbiorca może bezpiecznie odebrać towar.

Skrzynka zawierająca lekarstwa dostarczona przez drona
/ fot. UPS.com

Przyszłość budowana na naszych oczach

Dostawa paczek dronem nie jest nowym tematem jednak ten proponowany przez UPS z pewnością jest krokiem na przód jeżeli chodzi o wykorzystanie bezzałogowców w transporcie i logistyce. Mamy zaprezentowany w pełni działający system, który przyczyni się do rozwoju w wielu gałęziach biznesu. Dostawa zamówień złożonych internetowo przez drony w ciągu 30 minut? Tak w najbliższych latach będzie wyglądała przyszłość. Już dziś można obejrzeć filmy promocyjne z centrami logistycznymi przyszłości - automatyczne sortowanie paczek, które są przekazywane do drona i wysyłane bezpośrednio do klienta.

źródło/foto: ups.com