Za nami pierwsze zawody w ramach Pucharu Polski Dronów Wyścigowych FPV - Drone Racing Gliwice 2022. Na terenie dawnej Cechowni w niedzielę (5 czerwca) przy ul. Bojkowskiej 35a rywalizowało ze sobą 23 pilotów z całej Polski.
DRON NEWS
Wyniki Pucharu Polski Dronów Wyścigowych FPV - Drone Racing Gliwice 2022
Pomimo, że była to pierwsza tego typu impreza w Gliwicach, zgromadziła ona duże grono widzów. Niedzielna pogoda dopisała i pozwoliła wszystkim, którzy dotarli w ten dzień na teren Nowych Gliwic podziwiać rywalizację pilotów dronów w piknikowej atmosferze. Cześć finałową otworzył pan Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwice, który podkreślił, że branża dronowa to przyszłość, a Gliwice szczególnie wspierają rozwój innowacyjnych firm, które działają w tej dziedzinie.
W trakcie rywalizacji na specjalnie przygotowanym torze przeszkód małe wirnikowce ścigały się w niewiarygodnym tempie. Zawodnicy musieli być maksymalnie skoncentrowani, aby zaliczać kolejne etapy eliminacji. Ostatecznie, po całodniowej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
1. Filip Kubiak
2. Paweł Kowalski
3. Kosma Skajewski
4. Piotr Szymura
5. Antoni Daczka
6. Jarek Kuśnierz
Wszystkim uczestnikom zawodów bardzo dziękujemy za niesamowite emocje, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Drone Racing Gliwice 2022- Przebieg wydarzenia
Zorganizowane przez WDPO wraz z Miastem Gliwice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię wydarzenie zgromadziło liczne rzesze fanów dronów jak i osób, które chciały dowiedzieć się więcej o branży dronowej w Polsce. Wszyscy zgromadzeni, zarówno goście jak i zawodnicy nie zawiedli się! Na miejscu czekało wiele atrakcji oraz niesamowite wrażenia sportowe, które zostały zapewnione przez organizatorów.
Drone Racing Gliwice 2022 - Atrakcje
Strefa edukacji: w tej strefie każdy mógł uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, zarówno w zakresie uzyskania uprawnień do latania dronem jak i wykorzystania BSP do różnego rodzaju zastosowań. Stoisko symulatora przyciągnęło wielu zainteresowanych dorosłych i dzieci, którzy mieli okazję samodzielnie pilotować najpopularniejszymi dronami, uczestniczyć w symulacji wyścigów oraz dzięki goglom VR podziwiać panoramę Gliwic z lotu drona.
Stoisko Dron.edu.pl: na stoisku zaprezentowano różne modele popularnych dronów- od tych amatorskich do tych najbardziej profesjonalnych. Dzięki doświadczonym instruktorom można było uzyskać poradę w zakresie doboru dronów w zależności od preferencji pilota. Dron.edu.pl jest jednym z największych ośrodków w Polsce zajmującym się profesjonalnym szkoleniem związanym z uzyskaniem odpowiednich uprawnień dronowych.
Stoisko Dronpol: na stoisku można było uzyskać informacje na temat praktycznego i profesjonalnego wykorzystywania dronów do wszelkiego rodzaju inspekcji, badań oraz najnowszych trendów wykorzystania dronów do celów badawczych, transportowych oraz w przemyśle filmowym. Uczestnicy mogli uzyskać profesjonalną konsultację w temacie wykorzystania drona w celach komercyjnych.
Stoisko Politechniki Śląskiej: Koło naukowe High Flyers zaprezentowało własnej produkcji BSP oraz udzieliło informacji odnośnie kierunków na Politechnice Śląskiej- jakie warto rozpocząć, aby związać się na stałe z branżą dronową oraz lotnictwem. Ponadto jeden ze studentów brał udział w wyścigu!
Pokazy: W przerwie między wyścigami firma Dronpol zaprezentowała wykorzystanie BSP do działań z zakresu ochrony środowiska na przykładzie patrolu antysmogowego. Uczestnicy mogli zobaczyć przebieg pomiaru wraz z omówieniem podstaw prawnych. Przedstawione zostały również informacje dotyczące związków chemicznych i substancji, które mierzy dron z platformą pomiarową.
Misja ratunkowa Search And Rescue: zaprezentowane zostało poszukiwanie osoby zaginionej przy użyciu drona z kamerą termowizyjną i kamerą zoom. Dron wskazał miejsce przebywania osoby zaginionej podczas symulacji warunków, kiedy dotarcie oddziału ratunkowego do osoby poszkodowanej jest utrudnione a następnie dostarczył na wskazane miejsce defibrylator. Pokaz był poprzedzony krótką rozmową z ratownikiem medycznym, który przytoczył przykłady gdzie BSP pomogło uratować zdrowie i życie ludzi.
Drone Racing Gliwice 2022 - Strefa Kibica
W tej strefie można było podziwiać zmagania uczestników na dużym telebimie, a w przerwach wysłuchać zaproszonych gości, którzy chętnie wprowadzili słuchających w świat dronowy. Na scenie wystąpił zawodnik FPV, który opowiedział o przebiegu kwalifikacji oraz trudności toru wyścigowego. Następnym tematem były kwestie szkoleń oraz legalnych lotów dronem, o których opowiedział kierownik ds. szkoleń Dron.edu.pl. Przed pokazami swoje wystąpienie miał również gość specjalny opisujący szkolenie Search And Rescue, a przedstawiciel firmy Dronpol przeprowadził rozmowę o wykorzystaniu dronów w Ochronie Środowiska- wywiad ten wprowadzał do ciekawej Misji Drona Antysmogowego.
Drone Racing Gliwice 2022 - Chillout
Miasto Gliwice wraz z Metropolią GZM zadbało o odpowiedni wypoczynek oraz chwilę relaksu po emocjonujących wyścigach. Na sam koniec tuż przed wręczeniem pucharu dostarczony został hamburger “prosto z drona” jako przykład możliwości transportowych.
Wydarzenie transmitowane było częściowo na żywo, dzięki stacjom takim jak Polsat, TVP Katowice oraz TVS SIlesia, które przedstawiały skróty wydarzenia oraz przeprowadziły wywiady z gośćmi specjalnymi.
Na miejsce zawitało również radio CCM, które zadbało o odpowiednią oprawę muzyczną.
Serdeczne podziękowania dla Miasta Gliwice oraz GZM za wsparcie podczas trwania całego wydarzenia. Do zobaczenia na kolejnych zawodach Pucharu Polski Dronów Wyścigowych FPV!
Organizatorzy: World Drone Pilots Organization, Team FailSafe
Gospodarz i Współorganizator: Urząd Miasta Gliwice
Współorganizator i Partner Strategiczny: Metropolia GZM
Partnerzy: Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA, DRON.edu.pl, DronPol, LTA Design
Patroni: Drones24.info, Aeroklub Polski